Get Adobe Flash player
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Kole

WYJAZD DO BRUKSELI

brukselaW dniach 4-7 grudnia 2018r., w ramach nagrody za udział w konkursie historycznym PATRIA NOSTRA, w którym zajęli 3 miejsce w Wielkopolsce, uczniowie klasy IIe Dominik Woszczyński, Wojciech Misiak i Nikodem Kołodziejczak pod opieką pana dyrektora Waldemara Koligota, pojechali do Brukseli. Do  wielokulturowej stolicy Belgii wyjechali w nocy z Poznania a następnego dnia po południu spacerowali już ulicami miasta, które jest siedzibą Unii Europejskiej. Mieli zapewnionego przewodnika, który opowiedział im historię miasta i oprowadził po najciekawszych miejscach. Dowiedzieli się, że symbolami Brukseli są koronki, piwo, czekolada i frytki. Zwiedzili Stare Miasto, park w pobliżu Ministerstwa Finansów, Parlament Europejski oraz muzeum Parlamentarium. Wyjazd był dla nich niezapomnianą atrakcją. Chętnie wrócą tam jeszcze raz.

100 0144100 0127 - Kopia100 0152

 

NIESIEMY RADOŚĆ MAŁYM PACJENTOM

100 0248Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, 12 grudnia 2018r. na Oddziale Dziecięcym kolskiego szpitala, przy dźwiękach kolęd została ubrana piękna choinka. W projekcje zainicjowanym przez Przegląd Kolski wzięli udział uczniowie szkół, przedstawiciele różnych instytucji publicznych oraz  lokalnego samorządu. Bombki z naszej szkoły, wykonane przez uczniów klas pierwszych, obok innych ozdób choinkowych wieszali przedstawiciele SU, którzy pod opieką p. Elżbiety Kalinowskiej reprezentowali Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w tak ważnym przedsięwzięciu. Wspólnie ubrana choinka z pewnością przyniesie wiele radości chorym dzieciom.

100 0239

 

TWOJE SŁOWA MAJĄ MOC

maraton listyNa całym świecie wolność ludzi jest zagrożona. Obrońcy praw człowieka są często inwigilowani i zastraszani. Kiedy ktoś podejmuje  walkę,  naraża siebie oraz  swoją rodzinę na prześladowania. Nie można pozostać obojętnym na niesprawiedliwość, która dotyka ludzi walczących o prawa przysługujące każdemu człowiekowi. Trzeba wyrażać swój protest. W związku z tym uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję pisania listów organizowaną przez Amnesty International. Podczas MARATONU PISANIA LISTÓW, bronili m.in. Gulzar Duszenowej z Kirgistanu, Pavitrii Manjhi z Indii, czy Ateny Daenii z Iranu. Mamy nadzieję, że nasze tradycyjne listy, e-maile i petycje, które wysłaliśmy chociaż w pewnym stopniu przyczynią się do zmiany sytuacji osób walczących o prawa człowieka.

100 0252

 

 

Projekt „BohaterON w Twojej Szkole”

bohaterUdział w projekcje uczniowie klas o rozszerzonej historii rozpoczęli z początkiem roku szkolnego 2018/2019. Już  w pierwszym tygodniu przystąpili do akcji Kartka dla Powstańca.  W sumie wysłanych zostało 168 kartek.

Ważnym elementem projektu było upowszechnianie tematyki Powstania Warszawskiego oraz Polskiego Państwa Podziemnego. W tym celu koordynator projektu p. Anna Janikowska  oraz chętni uczniowie przygotowali prelekcje oraz wykłady wzbogacone o materiał źródłowy- filmy, piosenki, prezentacje multimedialne. Wystawę o Powstaniu Warszawskim wraz z uczniami klasy II B, którą można było oglądać na auli szkolnej wykonała p. Beata Wojtasik-Kaszyńska. Kulminacyjny punkt projektu stanowiła gra, której zasady oparte były na regulaminie popularnych obecnie wśród młodzieży pokojach zagadek. Escape Room- „ 63 dni samotnej walki”. Na pewien czas teren liceum wraz z poszczególnymi klasami zamienił się w miejsce działań powstańczych. W każdym z ośmiu pokoi, stanowiących kolejne obwody AK, drużyny klasowe (klasa IB, i IIF) otrzymały zagadkę, rozwiązanie której dawało im możliwość przejścia do następnego pomieszczenia oraz  jedną     z  liter  końcowego hasła.  Uczniowie dwóch rywalizujących drużyn świetnie się bawili. Zwyciężyli przedstawiciele klasy II f.

DSC09888IMG 20181129 152825

 

 

Pamiętaliśmy o 37. rocznicy stanu wojennego

 

IMG 0388

Wydarzenia z 13 grudnia 1981 r. na okoliczność 37. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce wspominano podczas uroczystej Mszy świętej za Ojczyznę oraz ofiary tamtych wydarzeń, odprawionej w Kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Kole. W nabożeństwie wziął udział poczet sztandarowy Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole złożony z uczniów klasy II F o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne.

  13 grudnia 1981 roku komunistyczne władze wprowadziły w Polsce stan wojenny. Ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego pod przewodnictwem generała Wojciecha Jaruzelskiego. Na mocy dekretu zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych, w tym Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, zakazano organizowania strajków i akcji protestacyjnych. Zawieszono wydawanie gazet i czasopism. Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego wysłała na ulice czołgi wraz z jednostkami wojska, milicji obywatelskiej, ZOMO, ORMO oraz funkcjonariuszy SB. Rozpoczął się czas internowania, szykanowania, prześladowania, emigracji. Polacy nie zgadzali się na odebranie wolności.

  W rocznicę tego wydarzenia składany jest hołd ofiarom stanu wojennego i tym wszystkim, którzy stawili opór komunistycznej dyktaturze. W naszym mieście każdego roku odprawiana jest Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego, z udziałem pocztów sztandarowych oraz składane są kwiaty przy tablicy pamięci. Nasza szkoła zawsze pamięta o wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku.

 

 
Więcej artykułów…


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 133 gości 

Imieniny

Wczoraj : Marioli Wienczysława
Dzisiaj : Emanuela Larysy Teodora
Jutro : Lidii Ernesta

Kalendarz

marzec 2019
P W Ś C Pt S N
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31