Get Adobe Flash player
Reklama

Pamięci Ofiar obozu Kulmhof

20181207 1005107 grudnia 2018 roku grupa młodzieży z klasy 3B pod opieką p. Anny Janikowskiej i p.Sylwii Pokrywczyńskiej udała się do Muzeum Kulmhof w Chełmnie nad Nerem, by uczcić pamięć ofiar zbrodni nazistowskiej w 77. rocznicę pierwszego masowego mordu Żydów w Kraju Warty podczas niemieckiej okupacji. Uczniowie LO uczestniczyli w ceremonii złożenia kwiatów i postawienia zniczy pamięci w miejscu, z którego odjeżdżała ciężarówka pełniąca funkcję komory gazowej. Ważnym elementem dnia było również zwiedzanie wystawy i spichlerza, spotkanie z przedstawicielami Gminy Żydowskiej z Łodzi, zapalenie świec chanukowych i wysłuchanie wykładu o tradycjach i świętach wyznawców judaizmu. Przygotowaniem do wyjazdu był wykład wygłoszony 28 listopada 2018 roku w LO przez pana Bartłomieja Grzankę na temat nazistowskiej mowy nienawiści.

20181207 10290920181207 115609

 

Audiatur et altera pars /Niech będzie wysłuchana i druga strona/

Dnia 27.11.2018 r. uczniowie klasy 2b z opiekunem Beatą Wojtasik, wzięli udział w rozprawie sądowej w Sądzie Rejonowym w Kole. Celem wycieczki było poznanie systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce oraz zapoznanie się z obowiązkami pracowników sądu. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia sali rozpraw, a następnie uczestniczyli jako obserwatorzy w rozprawie dotyczącej brutalnego pobicia. Przed rozprawą sędzia poinformował młodzież czego będzie dotyczyła rozpatrywana sprawa, wyjaśnił jak wygląda przebieg rozprawy sądowej, wskazał miejsca zajmowane w czasie rozprawy przez sędziego, prokuratora, oskarżonego, adwokata oraz świadków. Objaśnił również znaczenie kolorów żabotu, który jest wszyty w kołnierz togi i symbolizuje poszczególne zawody prawnicze oraz odpowiadał na pytania uczniów.
W czasie trwania rozprawy młodzież mogła bezpośrednio zaobserwować na czym polega praca sędziego, adwokata i protokolanta oraz miała możliwość przysłuchiwać się wyjaśnieniom oskarżonego i słuchać relacji świadków. Spotkanie z wymiarem sprawiedliwości zrobiło na naszych uczniach ogromne wrażenie, gdyż wcześniej każdy z nich miał różne wyobrażenia o tym, jak wygląda typowa rozprawa sądowa. Wizyta w sądzie była więc dla nich bardzo pouczającą i interesującą lekcją wychowawczą bowiem każdy mógł wyciągnąć odpowiednie wnioski oraz uświadomić sobie, że osoby które łamią prawo zostają ukarane, a o ich winie, czy niewinności decyduje sąd. /BW/

 

Droga do Niepodległej - żywa lekcja historii

Powiedzenie „Jak Ci powiem - zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli wytłumaczę- zrozumiesz”, było hasłem przewodnim inscenizacji historycznej, która odbyła się w dniu 3 grudnia w naszej szkole i została wystawiona przez profesjonalną grupę rekonstrukcyjną. Tematem wiodącym przedstawienia, był rok 1918  i odzyskanie przez Polskę niepodległości. W sposób barwny zostały przedstawione dramatyczne dzieje Rzeczpospolitej począwszy od końca XVIII wieku. Prowadzący nawiązali dobry kontakt z publicznością, która odpowiadała na pytania, czy pojawiające się wątpliwości. W plastyczny sposób zostały przedstawione sceny rozbiorów (czarne orły), kolejne walki powstańcze i działalność Józefa Piłsudskiego. Za największą atrakcję przedstawienia uznać można, pojawienie się na scenie uczniów naszej szkoły, którzy aktywnie uczestniczyli w inscenizacji, mając jednocześnie możliwość wystąpienia w kostiumach z epoki. Prowadzący w trakcie występu prowadzili dialog  z publicznością, próbując uzyskać odpowiedź na takie 2 kluczowe pytania: dlaczego Polacy utracili wolność w XVIII wieku i co zadecydowało, że Polska w listopadzie 1918 roku ponownie pojawiła się na mapie Europy. Był to przedstawienie z przesłaniem pokazujące, co my współcześni Polacy powinniśmy zrobić, aby nie utracić wolności jak nasi przodkowie w XVIII wieku i żeby Polska była silnym i liczącym się państwem na świecie. Niekonwencjonalna lekcja historii zrealizowana była z dużym poczuciem humoru, a wszyscy jej uczestnicy nagrodzeni zostali przez publiczność gromkimi brawami /BW/.

 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

wolont5 grudnia jest świętem każdego wolontariusza, który z potrzeby serca niesie pomoc innym ludziom. W celu wyrażenia uznania za włożony trud z inicjatywy ONZ od roku 1986 obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Lokalne Centrum Wolontariatu w Kole przy współpracy ze Stowarzyszenie Przyjaciele Świętego Mikołaja oraz ROPS Poznań zorganizowali spotkanie integracyjne przedstawicieli Szkolnych Klubów Wolontariatu (ponad 50 uczestników). W trakcie spotkania organizatorzy oraz każda ze szkół przeprowadzili wcześniej przygotowane przez siebie zabawy integracyjne. Po zakończeniu zabaw organizatorki zaprosiły wszystkich uczestników na słodki poczęstunek.   

wolont1 wolont2wolont3
Dziękujemy za wspaniałą zabawę!

 

 

Nagroda Nike

nike statuetkaLiteratura XXI wieku prawie nie podejmuje tematyki politycznej czy społecznej. Pojawia się ona jako tło, na którym kreśli się portret psychologiczny współczesnego człowieka – poszukującego, wątpiącego, upadającego, uzależnionego, cierpiącego ... . Literatura naszych czasów ma charakter osobisty, intymny, sięga do wnętrza człowieka, do jego tajemnic, skrytych myśli. Na pewno takimi utworami są książki nagrodzone statuetką Nike. Nagroda Literacka Nike przyznawana jest co roku w październiku, to najważniejsza nagroda literacka w Polsce. W konkursie mogą startować książki wszystkich gatunków literackich. Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in.: Wiesław Myśliwski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Czesław Miłosz, Dorota Masłowska, Olga Tokarczuk i Jerzy Pilch. W tym roku statuetka trafiła do Marcina Wichy za „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”. Mamy tę książkę w bibliotece i wiele innych wyróżnionych książek i nagrodzonych tą wspaniałą nagrodą. Zapraszamy do obejrzenia bardzo ciekawej prezentacji, w hollu obok biblioteki, znajdują się w niej książki nagrodzone Nike. Warto je przeczytać!

nike

 
Więcej artykułów…


Get the Flash Player to see this player.

time2online Joomla Extensions: Simple Video Flash Player Module

PEDAGOG SZKOLNY

mgr Marcin Wasiak

pedagogwlo@gmail.com

Poniedziałek   8:00-14:00
Wtorek 8:00-12:00
Środa 13:00-15:00
Czwartek 13:00-15:00
Piątek 8:00-14:00

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

 

Inspektor Ochrony Danych Osobowych

iodo@lowkole.pl

Statystyki

Naszą witrynę przegląda teraz 189 gości 

Imieniny

Wczoraj : Bartosza Feliksa
Dzisiaj : Kai Lukasza
Jutro : Jerzego Wojciecha Idziego

Kalendarz

kwiecień 2019
P W Ś C Pt S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5