Robot Leonardo

Wojskowa Akademia Techniczna

Dnia 7 grudnia III e wraz z młodszymi o rok kolegami zorganizowała wyjazd do Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
 Uczniowie brali udział w trzech bardzo ciekawych, a co najważniejsze kształcących wykładach.

Pierwszy z nich dotyczył
zastosowania nowych technologii w medycynie.

Tamtejsi studenci wraz ze swoim opiekunem mjr dr inż. Mariuszem Chmielewskim opracowali
aplikacje na Smartfony, która służy do udzielenia pomocy innym. Opowiedział to na przykładzie epilepsji.
Kolejny wykład, w którym uczestniczyliśmy dotyczył pomiarów geodezyjnych. Tutaj mogliśmy poznać dotąd nieznane nam metody np.: pozyskiwanie pomiarów geodezyjnych ze zdjęć lotniczych.
Jedną z naszych pasji, która troszkę odbiega od Informatyki jest histotria.
Gąsienicowe Wozy Bojowe to coś co nas fascynuje. To właśnie tego dotyczył ostatni z wykładów, w których mieliśmy zaszczyt uczestniczyć.
Mieliśmy równiez mozliwość zobaczenia prawdziwego Wozu Bojowego.
Ten dzień bez wątpliwości zaliczamy do udanych! :)

Wywiady i wykłady

28 września o godzinie 14.00 do naszej szkoły przybyli dziennikarze z lokalnej telewizji internetowej. Uczniowe klasy IIe udzieli wywiadów, w którym to opowiadali o swojej świeżo rozpoczętej pracy na drukarką 3D. Celem tak wczesnego zainteresowania mediów była skrupulatna obserwacja kolejnych etapów ich pracy, a nie tylko owoców. :)

Kolejną osobą, która mówiła o swoim dość intrygującym projekcie była nasza koleżanka z Zespołu Leonardo-Kinga Tańska, uczennica klasy 3e.

Już niedługo będziecie mogli zobaczyć efekty jej indywidualnej pracy.

Tego dnia nie brakowało innych wrażeń. Naszą szkołę odwiedzili Absolwenci LO im. Kazimierza Wielkiego, którzy dziś odnoszą sukcesy nie tylko edukacyjne ale również zawodowe. Mateusz Pusty i Szymon Gaudyn, studenci Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, podczas poniedziałkowego wykładu dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem z liczną grupą uczniów naszego LO. Uchylili nam drzwi do wielkiego świata Informatyki w sposób bardzo interesujacy. Jesteśmy przekonani, że dzięki takim spotkaniom, uczniowie naszego liceum będą chcieli rozwijać się w tym kierunku.

alt

alt

alt

Dzień Mleka!

 • No i zaczynamy rok szkolny!  Chociaż oficjalnie wciąż trwają wakacje uczniowie naszej szkoły odpoczywają w dość nietypowy sposób. Przedstawiciele naszego Ogólniaka czyli Zespół Leonardo wraz z przyjaciółmi z innych projektów oraz nasi licealni chemicy przedstawiali swoje umiejętności na Wielkopolskim Święcie Mleka organizowanym przez OSM Koło. Zainteresowanie naszym stanowiskiem było ogromne, nie tylko ze stronny najmłodszych lecz również dorosłych. Nie ukrywamy, że nasz namiot wyróżniał się spośród innych. Smakołyki, ludowe przekąski, poczęstunki…i nasza Robotyka. Prócz pracy mieliśmy okazję również pobawić się przy utworach znanego i lubianego zespołu Golec uOrkiestra. Pobijaliśmy również rekord w jedzeniu serka wiejskiego. Nasz wypad, choć z założenia „służbowy”, okazał się świetną zabawą. Jesteśmy przekonani, że wszyscy którzy tego dnia byli z nami wspominają ten czas równie miło jak my! Do Zobaczenia 1września! 

Brdów

Dnia 22 czerwca, wraz z przyjaciółmi z klasy i opiekunem mgr inż.Bartoszem Dudkiem,  wybraliśmy się do Zespołu Szkół w Brdowie. Na prośbę Dyrektora tamtejszej szkoły przedstawiliśmy swój projekt oraz pracę naszych kolegów przed dość licznym gronem nie tylko Maluchów, na których bez wątpienia zrobiliśmy niesamowite wrażenie, lecz również uczniów starszych klas. Kto wie? Może przyszłych absolwentów naszego LO. Musimy przyznać, że ku naszemu zdziwieniu Nauczyciele Zespołu Szkół również byli pod ogromnym wrażeniem naszego Robota. Nieustające gratulacje ze strony samego Pana Dyrektora i Nauczycieli dodały nam skrzydeł. Zainteresowani uczniowie mogli wziąć również udział w przygotowanych przez nas konkurencjach. Tłumy, które nie opuszczały naszego stolika z ciekawością i niedowierzaniem podziwiały naszą pracę, czyli Robota który dziś już potrafi chodzić, tańczyć, kłaniać się machać, wstawać...długo możnaby wymieniać. Wszystkich, którzy chcą zobaczyć efekt końcowy naszej pracy w tym roku szkolnym, zapraszamy do sali o numerze 110 :) 

Koniec roku szkolnego!

 • Dwa tygodnie temu uczennice klasy 1E kręciły filmik na Konkurs Filmowy promujący nauki ścisłe. Dziewczyny zrealizowały film wyróżniający informatykę. Główną rolę odgrywał oczywiście Leoś. Nagranie mimo, że ma tylko 30 sekund, wyszło naprawdę dobrze. Nie udało się zdobyć żadnej nagrody, ale Marta i Julia nie poddają się i mamy nadzieję, że w przyszłości będą osiągać sukcesy tak jak my :)
 • W zeszłym tygodniu zmieniłyśmy plecak dla Leosia, na nowy-większy. Jesteśmy również w trakcie lutowania nowej płytki! W piątek kiedy odbywał się szkolny „Piknik Naukowo-Sportowy” nasze stoisko z elektroniką było stale oblegane. Mamy nadzieję, że nasz sukces przyczyni się do zachęcenia młodych ludzi do kontynuacji nauki w LO na kierunku informatycznym.
 • Aktualnie pracujemy nad udoskonaleniem tańca. Nie będzie to zwykły „robot dance”. Wybrałyśmy piosenkę, podczas której może swobodnie ruszać biodrami! Efekty naszych prac zobaczycie w przyszłym tygodniu.
 • W poniedziałek będziemy gośćmi w Zespole Szkół w Brdowie. Tam razem z naszymi kolegami z klasy będziemy pokazywać nasze tegoroczne dokonania. Mamy nadzieję, że nasi odbiorcy wesprą szeregi naszej szkoły :)
 • altalt
 • altalt
 • alt
 • Zapraszamy na naszą stronę na facebook.com/Robot.Leonardo

Klasa IIe na Politechnice!

Piątkowy dzień od samego początku był pełen wrażeń dla uczniów klasy IIe naszego LO. Wyruszyliśmy w trasę. Kierunek Poznań i tamtejsza Politechnika, na której odbył się Roboday2015. W ubiegłym roku również braliśmy w nim udział, jednak nie mogliśmy pochwalić się wtedy naszymi osiągnięciami. Zacznijmy jednak od początku. Rozpoczęło się od oprowadzenia nas po całym wydziale. Między innymi zobaczyliśmy od środka nowoczesną bibliotekę, która dzięki współczesnej technice pozwala studentom na sprawne wypożyczanie i oddawanie książek, bez pomocy pracowników czytelni. Muszę przyznać, robi wrażenie. Kilkadziesiąt komputerów, specjalne pomieszczenia do pracy w grupach,a co najważniejsze niesamowity zapas podręczników.

Następnie zaproszeni zostaliśmy na Laboratoria prowadzone przez studentów. 

Szybka, obrazowa i efektywna praca to niezaprzeczalnie pozytywna cecha tamtejszego nauczania.

Mogliśmy również wziąć udział w prezentacjach poszczególnych robotów, np. „Poduszkowca” czy line followera .  Niesamowite przedsięwzięcie, niezwykle kształcące i dające „kopa” do pracy. Mieliśmy okazję zaprezentować siebie i naszego Leonardo… Lidka przygotowała prezentacje i DO BOJU! Kinga, Hania, Szymon i Dominika starali się przekonać innych, że praca przy Robotyce, mimo potknięć, trudu i wylanego potu, jest bardzo satysfakcjonująca i coraz bardziej doceniana przez innych. Uczestnicy byli pod wrażeniem.

Konstrukcja jako jedyna była robotem humanoidalnym, w dodatku zbudowanym przez siedem dziewcząt z kolskiego Kazika. Poziom trudności stworzenia takiego dzieła zdumiewał nawet wykładowców. 

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

Nowe serwa!

Hmmm... Zacznijmy od początku.

Kilka dni temu odebraliśmy paczkę z zamówionymi przez nas nowymi serwomechanizmami. Rozpoczeliśmy pracę przy wymianie serw nóg na nowonabyte, natomiast wymontowane serwa przenosimy do rąk. Ta wymiana ma na celu wzmocnienie naszego Leonardo, co da mu większe możliwości i MOC. Niestety, niektóre "manewry" przewyższyły nasze możliwości i musiałyśmy skorzystać z pomocy Pana Dudka, który z uśmiechem na twarzy i wielkim zapasem cierpliwości pomaga nam przy czynnościach, które stwarzają najwięcej problemów. Chcemy też jeszcze raz pdziękować wszystkim za głosy oddane na nas w konkursie. Ta nagroda dała nam wiele możliwości m.in. pozwoliła nam na zakup ośmiu serwomechanizmów, z których każdy kosztował aż 200zł. Własnymi siłami nie dałybyśmy rady. Dzięki Wam i wydawnictwu Nowa Era możemy spełniac swoje marzenia, rozwijać się i zarażać Robotyką innych. 

W najbliższym czasie planujemy zakończyć prace "wymienne" i zabieramy się do tworzenia nowej płytki.

Tymczasem jednak zapraszamy wszystkich do przeczytania artykułu, w którym mowa jest o "Kodowaniu, podbijającym świat edukacji", czego nasz Zespół wraz z Leonardo jest przykładem: 

 

http://nauka.newsweek.pl/kodowanie-programowanie-trzeci-jezyk-swiata,artykuly,358645,1.html

 

ZAPRASZAMY! 

 

alt

alt

alt

alt

alt

 

 

~Dominika

 

Robomaticon 2015

 • W konkursie Robomaticon (jednym z najlepszych, najbardziej prestiżowych konkursów w Polsce) na Politechnice Warszawskiej, zdobyłyśmy 5 miejsce z 10 zarejestrowanych projektów. W konkurencji "Freestyle" byłyśmy jedyną drużyną licealną oraz jedynymi Dziewczynami. Nasi konkurenci to dorosli mężczyźni, często po studiach związanych z Robotyką i Mechatroniką. Ludzie z wielkim doświadczeniem, pasją i wiedzą na temat robotyki. Mimo tego, że nie stanęłyśmy na podium, jesteśmy dumne z tego, że mogłyśmy zmierzyć się z takimi osobowościami. Przemiła atmosfera sprawiła, że nie była to rywalizacja tylko czysta przyjemność. To był dla nas wielki zaszczyt móc wystąpić przed tak ogromną publicznością. Te wspaniałe słowa, które słyszałyśmy z ust osób, pracujących w tym "fachu" na co dzień, dodały nam skrzydeł.

 • Będąc tam, dowiedziałyśmy się wielu ciekawych rzeczy, dotyczących tego typu projektów. Studenci Politechniki Warszawskiej podsunęli nam kilka ciekawych pomysłów, które z pewnoscią pomogą nam w udoskonalaniu Leonardo.

 • Kto wie?

 • Może w przyszłym roku zdobędziemy główną nagrodę? 

 • Mobilizacja ogromna!

 • Radość nie do opisania!

 • Dziękujemy!

 • Na fotografiach możecie zobaczyć inne roboty, biorące udział w Robomaticon oraz kąciki niektórych konkurencji 

alt

 

 

 

alt

 

 

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

alt

 

 

Futerał!

Nasz Leonardo zyskał przyjaciela.

Futerał, który stworzyli tegoroczni maturzyści, ma pełnić funkcję ochronną.

Ze względu na to, że ostatnio często podróżujemy przewóz naszego Robota był uciążliwy i sprawiał sporo problemów.

Dzięki cieżkiej pracy naszych starszych Kolegów nie musimy się już martwić, że naszemu Leonardo stanie się krzywda.

Teraz nie narazimy go na jakiekolwiek uszkodzenia.

Dziękujemy!

 

alt

 

alt

Motywacja!

Jedną z głównych nagród, którą otrzymałyśmy w związku z wygraną konkursu "Projekt z klasą", jest wyjątkowy list od Pani Anny Komorowskiej!

Tak to nie żart!

Przedstawiamy Wam te miłe słowa, które wzruszyły nas do łez i zmotywowały do działania bardziej niż otrzymany grant.

Z całego serca dziękujemy za wsparcie!

 

alt

TVP i Teleexpress!

WSPANIALE!

Dziś o godzinie 12 w naszej szkole zawitał Reporter TVP, pracujący dla Teleexpressu. Niewiarygodne jest to, że to właśnie z nami w rolach głównych chciał nakręcić materiał. Kolejna dawka pozytywnych emocji! Zostałyśmy „przyłapane” na pracy przy naszym Skarbie. Robiłyśmy to, co zwykle robimy na zajęciach przy skręcaniu Leonardo ; )

Świetne uczucie, gdy kogoś interesuje i fascynuje to, co robimy. Wspaniały dzień! Śledźcie codziennie emisję Teleexpressu. Nikt nie wie, kiedy się w nim pojawimy.

Dziś o godzinie 17.00 w TVP1 oraz o godzinie 17.15 Teleexpress Extra w TVP INFO.

 

Zapraszamy!

 

alt

~Dominika

 

Dzień pełen wrażeń.

10 lutego 2015 r. wraz z naszym opiekunem mgr inż. Bartoszem Dudkiem pojechałyśmy na wywiad do radia „Merkury” w Poznaniu. Miałyśmy okazję pokazać się szerszemu gronu odbiorców, czyli całej Wielkopolsce. Można powiedzieć, że to dziś nastąpił przełom. Wzięłyśmy udział w programie „Buda z klasą”, który prowadzi Pani Małgorzata Rybczyńska. To właśnie ona dziś prowadziła z nami rozmowę. Każda z nas mogła się wypowiedzieć lub odpowiedzieć na pytanie Pani Redaktor. Możecie wierzyć nam na słowo, że to przeogromny stres, choć nie ukrywamy, że z każdą kolejną wypowiedzią było coraz lepiej. Musimy przyznać również, że wspaniała, rodzinna atmosfera, panująca w tym radiu pomogła nam oswoić się z tą sytuacją. Czułyśmy, że to nasze „5 minut”. Wszyscy pracownicy byli pod wrażeniem naszego Leonarda, nie mogąc uwierzyć w to, że skonstruowały go licealistki. W pewnych momentach czułyśmy, że to my i nasz robot przykuwamy uwagę całej ekipy radia. 

 

Niesamowita przygoda!

 

Już wkrótce, na naszym blogu, ukaże się nagranie z naszej wycieczki!

 

Gorąco zapraszamy! 

CZWARTEK 17.15

 

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

 

~Dominika

Progres!

W tym tygodniu nasze prace opóźniały się przez problemy z projektem i wydrukiem plecaka, więc tornister był gotowy dopiero w czwartek. W piątek zaczęłyśmy zapełniać jego wnętrze. Zajęłyśmy się także "oczami" Leosia oraz lepszym przymocowaniem głowy. W trakcie tych prac potrzeba było dużej precyzji, gdyż w robotyce jak i programowaniu jest to bardzo ważne. Każdy najmniejszy błąd będzie dostrzeżony, więc robiłyśmy wszystko starannie. Kiedy czekałyśmy na wydruk elementu, nie traciłyśmy czasu. Hania okiełznała Leonarda i udało mu się unieść lewą nogę. Początki mogą być trudne. Jednak, gdy robot będzie wykonywał wszystkie zamierzone przez nas czynności nie będziemy już pamiętać o początkowych kłopotach.

 

 

Informujemy również, że we wtorek ( 10 lutego) jedziemy do Poznania na wywiad w radiu „Merkury”. Trzymajcie za nas kciuki : )

 

 

altaltaltalt

altalt

altalt

~Natalka

 

Występy publiczne.

W czwartek reprezentanci naszej szkoły pojechali do gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Grabowie, gdzie odbywały się Targi Edukacyjne. My oraz Leonardo również tam gościliśmy, więc o naszym dziele i sukcesie mogli dowiedzieć się kandydaci na uczniów kolskiego ogólniaka. Do naszego stolika podchodziły również osobyz innych szkół ponadginazjalnych. Nikt z naszych konkurentów nie mógł pochwalić takimi sukcesami w zakresie informatyki jak my : ) Następnego dnia w LO odbył się Jarmark Kreatywności, w którym również brałyśmy udział. Pokazałyśmy, co potrafi Leonardo oraz na czym polega nasza praca. Cieszymy się, że uczniowie mogli zobaczyć proces powstawania robota na własne oczy. Nasze stoisko było oblegane nie tylko przez uczniów, ale również przez nauczycieli, z czego także jesteśmy zadowolone. Dziękujemy za wszystkie głosy oddane na nas podczas wyborów uczniów na najlepszy talent.

 

 

altaltaltaltalt

 

~Natalka

Pierwsze ruchy Leosia.

Przez ostatni tydzień ciężko pracowałyśmy. Zmieniłyśmy dłonie naszemu Leonardowi. Teraz jego kończyna górna jest dłuższa i ładniejsza. Musiałyśmy również zamontować zakupioną baterię wewnątrz jego tułowia, w tym celu rozkręciłyśmy cały korpus. Dzięki wmontowanemu akumulatorowi Leo może "działać". Aktualnie Kinga projektuje plecak dla Leosia, więc niebawem będziemy mogły umieścić go na plecach robota. Udało się nam również "ożywić" Leonarda - może on już do nas machać. Kiedy przyłożymy rękę 10 centymetrów od jego oczu robot zacznie wymachiwać prawą ręką.

 

alt

altaltaltalt

alt

alt

altaltalt

 

~Natalka

Więcej artykułów…